niedziela, 26 listopada 2017

Bazylika Św. Wincentego à Paulo - Bydgoski Panteon

Bazylika mniejsza św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy. Wzorowana jest na rzymskim Panteonie. Wzniesiona w stylu neoklasycystycznym według projektu Adama Ballenstaedta (1880-1942). Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo.
Kościół w stanie surowym ukończono pod koniec 1938 roku. 19 stycznia 1945 Niemcy podpalili kościół. Długotrwały proces odbudowy trwał do lat 90.  Od 1967 roku pracami nad odbudową kościoła kierował prof. Wiktor Zin (znany z telewizyjnego programu "Piórkiem i węgem"), który zaprojektował kopułę i ołtarz główny.
Bazylika w Bydgoszczy - wnętrze
Bazylika w Bydgoszczy - Matka Boska Częstochowska - relief ścienny
Sell Art Online
Bazylika w Bydgoszczy - ołtarz główny zaprojektowany przez prof. Wiktora Zina.
Ołtarz główny – zaprojektowany w całości przez Zina, składa się z monumentalnej grupy Ukrzyżowania i mozaiki. Ogromny krucyfiks, stojąca pod nim grupa Wincentego à Paulo z ubogimi, przedstawione są na tle mozaiki, która w abstrakcyjno-symbolicznym związku łączy się treściowo z grupą Ukrzyżowania. Dopełnieniem treściowym i symbolicznym ołtarza są dwie mozaiki na ścianach prezbiterium przedstawiające związane ze Wincentym à Paulo dzieła miłosierdzia chrześcijańskiego.
Bazylika w Bydgoszczy - ołtarz boczny - Św. Ludwika de Marillac (1591 -1660) – założycielka Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.
Ołtarze boczne – wokół rotundy kościoła, podobnie jak w rzymskim Panteonie, umieszczono osiem edykuł – kapliczek. Każda z nich stanowi osobny, boczny ołtarz flankowany dwiema korynckimi kolumnami. W niszach umieszczone są posągi świętych.
Bazylika w Bydgoszczy - kopuła od wewnątrz
Kopuła – najbardziej monumentalny element wnętrza. Zgodnie z projektem prof. Wiktora Zina zamontowano w kasetonach kopuły rozety – stylizowane kwiaty polskie. W 108 kasetonach znalazły się 32 różne motywy rozet. Na żebrach kopuły umieszczono stylizowane „gwoździe”, rytmizujące wnętrze czaszy.
Bazylika w Bydgoszczy "Brama Miłosierdzia. Więcej na: Drzwi Błogosławieństw
Bazylika w Bydgoszczy - widok od zachodu
Bazylika w Bydgoszczy o zmierzchu
Źródło: Wikipedia
Fot. Elisabeth Fazel, 2016, 2017.

Brak komentarzy: