Szczepan Jankowski
Szczepan Jankowski (1900-1990), polski niewidomy kompozytor, organista-wirtuoz i dyrygent z kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim w Bydgoszczy.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim w Bydgoszczy
Szczepan Jankowski był synem kowala z Wudzyna pod Bydgoszczą, stracił wzrok w wieku 9 lat. Trafił do szkoły dla niewidomych przy ulicy Krasińskiego w Bydgoszczy. Począwszy od 1915 roku Jankowski uczył się w konserwatorium w Bydgoszczy, następnie w Poznaniu. W 1935 roku rozpoczął studia na akademi muzycznej w Lipsku i Monachium. Uzyskał stypendium na studia w Paryżu ale uniemożliwił mu je wybuch wojny.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, organy. Fot. Elżbieta Fazel.
Od początku lat 20 ubw. był organistą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy - Link. Kierował również chórami. W czasie wojny w utwory liturgiczne wplatał muzykę patriotyczną. Jego organy organy były skrzynką kontaktową, w której przechowywano ulotki, był wzywany na gestapo, a nawet musiał opuścić zajmowane mieszkanie.
Tablica upamiętniająca Szczepana Jankowskiego na domu przy ul. Śniadeckich 55, w którym mieszkał.
Skomponował ponad sto trzydzieści utworów, przeznaczonych głównie na czterogłosowy chór żeński. Wśród najważniejszych można wymienić 4 msze: Missa In honorem Beatae Mariae Virginnae auxili In Fidelium, Missa Stella Maris, Msza polska „U Twych ołtarzy”, Msza polska „W Twej Świątyni”. Nuty zapisywał alfabetem Braille’a. Po wojnie sporo koncertował, dyrygował też trzema chórami.
Grób Szczepana Jankowskiego na cmentarzu NSPJ w Bydgoszczy
W 1964roku Szczepan Jankowski otrzymał od papieża Pawła VI medal "Pro Ecclesia et Pontifice". Dnia 3 kwietnia 2008 roku nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej z brązu umieszczonej na budynku przy ul.Śniadeckich 55 (tam mieszkał Szczepan Jankowski), a 2 lata później jego imieniem nazwano ulicę obok kościoła z którym przez tyle lat życia był związany.
Bydgoszcz, ul. Śniadeckich 55 - dom na przeciwko kościoła NSJP, w którym mieszkał Szczepan Jankowski.
Źródła: idn.org.pl, archiwummuzyczne.pl, tekst: Katarzyna Bogucka, Express Bydgoski Środa, 26 Marca 2008.
Bydgoszcz, ul. Śniadeckich 55 - dom na przeciwko kościoła NSJP, w którym mieszkał Szczepan Jankowski.
Źródła: idn.org.pl, archiwummuzyczne.pl, tekst: Katarzyna Bogucka, Express Bydgoski Środa, 26 Marca 2008.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz