W Ludzisku znajduje się późnobarokowy dwór z końca XVIII w. Budynek jest parterowy na planie prostokąta z dachem mansardowym z facjatami. Portyk z 1920 r. wsparty na ośmiu kolumnach wieńczy tympanon. W skład zespołu dworskiego wchodzą oficyna, czworaki i park. Cały zespół dworski stanowi najlepiej zachowaną XVIII-wieczną rezydencję na Kujawach. Dwór został wybudowany przez Ludzickich -przebudowany w drugiej połowie XIX wieku.
Pałac we wsi Ludzisko
Wieś Ludzisko po raz pierwszy wzmiankowana była w 1192 r. jako własność szlachecka. W 1325 r. wymieniona została także jako parafia - Historia kościoła w Ludzisku
W XV wieku było w posiadaniu dwóch rodzin: Brzozogłowych i „z Ludziska”. Tu około 1400 roku urodził się Jan z Ludziska, lekarz i profesor Akademii Krakowskiej. Od XVI w. dobra przechodziły w posiadanie kolejnych rodzin: Kunowskich, Słaboszewskich, Chwaliszewskich, Dąbskich. W XVI wieku własność Kunowskich, Słaboszewskich, Chwaliszewskich. W XVIII w. Ludzisko ponownie było własnością Ludzickich, co potwierdzają zapisy w księgach grodzkich z lat 1732 - 1735, a pod koniec wieku został wybudowany obecny późnobarokowy dwór. w XIX i XX wieku i aż do drugiej wojny światowej hrabiów Dąmbskich – rodu, z którego pochodziło aż dwudziestu dwóch senatorów.
W 1939 roku Ludzisko było własnością hrabiny Anieli Dąmbskiej. Majątek w 1926 roku liczył 572 hektary. Obecnie w budynku mieści się Dom Pomocy Społecznej. Pałac otacza park o krajobrazowym charakterze.
Fot. Elżbieta Fazel
Źródła: powiatmlawski.net.pl, polskiezabytki.pl, Wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz