Inowrocław, pomnik św. Wojciecha
Inowrocław nie miał szczęścia do historii. Na przestrzeni dziejów był przez obce armie wielokrotnie burzony, palony - nie ma też śladu po okazałym zamku, który gościł królów Polski. Wiele zabytków i pomników historii jednak ocalało. Oto niektóre z nich.
Pomnik Królowej Jadwigi, patronki Inowrocławia. Królowa Jadwiga wraz z królem Władysławem Jagiełło wielokrotnie przyebywała w mieście.
Kamienica Czabańskich w Inowrocławiu (w trakcie remontu). Z tyłu hotel "Bast".
Zbudowana metodą szachulcową 19 wieczna kamienica Czabańskich. W 1832 roku umieszczono na niej płaskorzeźby wykonane przez Piotra Trieblera przedstawiające czterech królów polskich związanych z Inowrocławiem. Podczas wojennej zawieruchy płaskorzeźby uległy zniszczeniu, ocalała jedynie płaskorzeźba przedstawiająca patronkę miasta królową Jadwigę - obecnie znajduje się w inowrocławskim muzeum.
Rynek główny w Inowrocławiu z kamieniczkami z przełomu 19 i 20 wieku (w trakcie parady młodzieżowych orkiestr dętych 2017).
Ulica Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.
Inowrocławska "Królówka", czyli ulica Królowej Jadwigi. Ulica ta już od założenia miasta w pierwszej połowie XIII wieku była główną arterią prowadzącą od rynku do północnej bramy zwanej Bydgoską. Swoją nazwę nosi od roku 1919, gdyż przed uzyskaniem przez Polskę niepodległości nosiła miano Friedrichstrasse.
Inowrocław-Mątwy, Inowrocławskie Zakłady Chemiczne. To oczywiście nie zabytek. Ten widok jednak nie współgra z zabytkowym i pięknym miastem. Tak dla kontrastu.
Inowrocław - muzeum Kasprowicza. Płaskorzeźba chodnikowa na "Królówce".
Na temat pobytu w Inowrocławiu innego przedstawiciela Młodej Polski, Stanisława Przybyszewskiego i domu, w którym krótko mieszkał Czytaj tu
Skwer w Inowrocławiu (dawny cmentarz) przy przy kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny, przy ul. bp. Antoniego Laubitza.
Teren otaczający "Ruinę" jest miejscem, gdzie już w czasach pogańskich rozlokowała się pierwsza osada targowa inowrocławian. Istnieje tradycja, iż w tym miejscu zatrzymał się św. Wojciech, udający się z misją z Gniezna do państwa Prusów.
Inowrocław - muzeum kopalnictwa soli
W okolicy Inowrocławia od niemal dwóch tysięcy lat odparowywano sól z solanek. Górniczą eksploatację wysadu zaczęto jednak dopiero w 1873 r. Obecnie, to tylko wspomnienia...
Inowrocław - pijalnia wód w uzdrowisku.
O związkach Inowrocławia z gen. Władysławem Sikorskim i "Ławeczce Sikorskiego" w uzdrowisku Czytaj tu
Inowrocław - park uzdrowiskowy
Inowrocław - zabytkowy tramwaj na starym mieście
Inowrocławski żaczek
A to już współczesny Inowrocław. Niebanalna forma protestu.
Fot. Elżbieta Fazel, Inowrocław 2017.
O zabytkowych kościołach w Inowrocławiu można przeczytać tutaj Fara w Inowrocławiu i "Ruina" w Inowrocławiu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz