Stara Fara w Świeciu zasługuje na miano jednej z najdłużej trwających budów sakralnych w Polsce! Budowa zabytkowego kościoła Św. Stanisława Biskupa w Świeciu rozpoczęła się w połowie XIV wieku i trwała około 300 lat.
Świecie, Stara Fara za mgłą.
W międzyczasie Świecie zmieniło lokalizację - miasto przeniosło się na drugi brzeg rzeki i olbrzymia budowla sakralna stoi obecnie jakby "w szczerym polu". Widać to na zamieszczonych zdjęciach.
Świecie, Stara Fara
Oczywiście wojny z Krzyżakami i Potop Szwedzki zrobiły swoje. Do tego doszły zniszczenia dokonane przez Armię Czerwoną. Niestety po wojnie kompletu nieszczęść dopełniła dewastacja kościoła przez część okolicznych mieszkańców.
Świecie, Stara Fara
Odbudowy kościoła podjęto się dopiero w 1983 roku, zakończono w 1988. W 1990 utworzono parafię i do wezwania kościoła dodano tytuł Matki Boskiej Częstochowskiej. Prace remontowe trwają zresztą do dnia dzisiejszego.
Świecie, Stara Fara i fragmenty dawnych murów obronnych
Świątynia została wybudowana z cegły w stylu gotyckim w XV wieku (prezbiterium) i w połowie XVI wieku (nawy). Wezwanie św. Stanisława zostało przeniesione ze świątyni wcześniejszej położonej na terenie pomorskiego Świecia (obecnie teren Szpitala Psychiatrycznego). Nawa główna i wieża zostały ufundowane przez starostę świeckiego i wojewodę pomorskiego Jerzego Konopackiego.
Świecie, Stara Fara, wnętrze
Obok starej fary w Świeciu zobaczyć można nieźle zachowane fragmenty średniowiecznych obwarowań miejskich, w obrębie których zrekonstruowano Bramę Chełmińską.
Świecie, Stara Fara - dzwon z 1549 roku, przeniesiony z kościoła starofarnego.
Jako ciekawostkę można jeszcze dodać, że w połowie lat 60. ubw. w starej farze w Świeciu kręcono zdjęcia do kultowego serialu "Czterej pancerni i pies". Zniszczona Fara "wystąpiła" w w odcinku XVI - „Daleki patrol", stając się w pierwszych scenach scenerią randki Janka z Marusią, a na Wiśle w okolicach Chełmna zrealizowano sceny przeprawy przez Odrę i scenę pojmania załogi „Rudego” w XIII odcinku - „Zakład o śmierć". 1966.
Fot. Elisabeth Fazel.
O Świeciu na tym blogu Tutaj
Legenda Cudownego Obrazu - Matka Boska Świecka Tutaj
Świecie, luty 2017.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz