Bydgoskiego, a na pewno nie był flisakiem. Wogóle to nie wiadomo, jak wygladał. Najważniejsza jest jednak przyjaźń węgiersko-polska, która nie ma sobie równej na świecie.
W Bydgoszczy na bulwarze przy moście im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego w grudniu 2017 roku pojawiła się rzeźba "Flisaka" autorstwa artysty Michała Kubiaka.
Rzeźba jest nawiązaniem do wodniackich tradycji miasta. Rzeką Brdą od niepamiętnych czasów spławiano tratwami drewno. Taki widok częsty był jeszcze w latach 60. ubw. Teraz nie ma już flisaków, nie ma barek na Brdzie i nie ma nawet żeglugi bydgoskiej.
Rzeźba to także forma upamiętnienia hr. Ferenca Flórián Csáky, kartografa i inżyniera pochodzenia węgierskiego /?/, żyjącego w XVIII w. Czaki opracował m.in. mapę dolnego biegu Wisły, postulował również budowę kanałów łączących Brdę z Notecią. Jego koncepcję w zmodyfikowanej formie zrealizowali później Prusacy. Hr. Ferenc Flórián Csáky był jednym z wybitniejszych inżynierów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Skwer Franciszka Floriana Czakiego nad Brdą w Bydgoszczy.
Pomysłodawcą postawienia Flisaka jest Marek Pietrzak, konsul honorowy Węgier w Bydgoszczy. W sfinansowanie Flisaka zaangażowało się m.in. państwo węgierskie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, Ambasada Węgier w Warszawie i Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Dołożył się także bydgoski ratusz i urząd marszałkowski.
Rzeźba Flisak nad Brdą w Bydgoszczy
O postaci hrabiego powstała książka pt. "Ferenc Florian Czaki, węgierski wkład w rozwój Bydgoszczy" w dwujęzycznej - polsko-węgierskiej wersji autorstwa, Konsula Honotowego Republiki Węgier w Bydgoszczy Marka Pietrzaka, pomysłodawcy Flisaka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz