Lokalizację kościoła wybrano nieprzypadkowo - w styczniu 1919 r. toczyły się tutaj walki w czasie powstania wielkopolskiego. Konsekracji kościoła dokonał kard. August Hlond, późniejszy prymas Polski. Kościół znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 254, w południowej części wsi Brzoza, w odległości ok. 10 km od miasta Bydgoszczy.
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we wsi Brzoza
W czasie II wojny światowej kościół w Brzozie przejęli niemieccy ewangelicy. Polacy gromadzili się na modlitwie w Przyłękach, ale i tę świątynię wkrótce zamknięto. Na głównym ołtarzu ustawiono Grupę Ukrzyżowania wykonaną w 1937 roku przez bydgoskiego rzeźbiarza Bronisława Kłobuckiego pierwotnie dla kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy.
Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Brzozie koło Bydgoszczy znajduje się tuż obok parafialnego kościoła. Zniszczony przez Niemców w 1940 roku, został odbudowany w 2012 roku.
Pomnik Powstańców Wielkopolskich jest wierną repliką pomnika istniejącego w latach 1923-1940. Monument upamiętnia powstańców poległych w walkach o Brzozę w styczniu 1919 roku, kiedy to w wyniku bitwy z Niemcami zginęło tu dziewiętnastu młodych żołnierzy Pierwszego Pułku Grenadierów Kujawskich.
Polecane źródło: nowawieswielka.pl
Fot. Elżbieta Fazel.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz