czwartek, 3 maja 2018

Malowniczy kościół we wsi Kozielec na Skarpie Nadwiślańskiej

Malowniczy katolicki kościół  Niepokalanego Poczęcia NMP  we wsi Kozielec, gmina Dobrcz, województwo kujawsko-pomorskie.
English: Wooden Church of the Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary (1905) in village Kozielec, in north-central Poland.
Wybudowany w 1906 roku jako protestancki. Po II wojnie światowej miejscowość została opuszczona przez mieszkańców narodowości niemieckiej, a kościółek  w 1947 roku został przekazany przez władze wspólnoty protestanckiej z Bydgoszczy  Kościołowi Rzymskokatolickiemu. Kościół w Kozielcu  jest kościółem filialnym parafii we Włókach. Od 1991 roku kościół w Kozielcu znajduje się w rejestrze zabytków.
Kościół we wsi Kozielec
Świątynia w Kozielcu zbudowana jest z muru pruskiego i  oszalowana deskami.
Nie dość, że sam kościół jest uroczy, to w dodatku można go podziwiać w pięknej scenerii w Parku na Skarpie Nadwiślańskiej z nowym wpisanym w krajobraz i architekturę kamiennym ogrodzeniem. Zabytkowy budynek sakralny i jego otoczenie został pięknie odnowiony m.in. staraniem miejscowej społeczności.
Drewniany kościół we wsi Kozielec
Zdjęcie w oryginalnym rozmiarze na 500px.com Drewniany kościół we wsi Kozielec
Na małym przykościelnym cmentarzu znajduje się obelisk poświęcony śp. Mirosławy Duszyńskiej - miejscowej nauczycielki i wieloletniego sołtysa wsi Kozielec.
Pamięci Alfredy Duszyńskiej, cmentarz we wsi Kozielec
Zauroczona miejscowym krajobrazem, pani Duszyńska w latach 90. była pomysłodawczynią i realizatorką tzw. ścieżki edukacyjnej. Jej idee są realizowane i dzisiaj, a gmina Dobrcz organizuje coroczny Konkurs Ekologiczny jej imienia.
Natura w Kozielcu
Kozielec po raz pierwszy został wzmiankowany w  już w 1290 roku. - o czym donosi Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego. Wieś słynęła z hodowli drzew owocowych i produkcji wina. Dzisiaj sadowników i rolników w Kozielcu jest niewielu. 
Kozielec, park koło kościoła
Warto jednak zwiedzieć okolice, to prawdziwy raj dla miłośników wędrówek, historii, fotografów,malarzy a przede wszystkim miłośników czystej natury. Okolice są częścią Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
Kozielec, widok ze skarpy nadwiślańskiej w pobliżu kościoła
Wykorzystano: polskaniezwykla.pl
Fot. Elisabeth Fazel. Kwiecień, 2018.

O drewnianych kościołach w woj. kujawsko-pomorskim, także tutaj:
Drewniany kościół we wsi Ślesin
Drewniany kościół we wsi Liszkowo
Drewniany kościół we wsi Niestronno

Brak komentarzy: